Izba Pamięci KWK "Andaluzja"

Historia tego miejsca rozpoczęła się 27 maja 2014 roku, kiedy to z inicjatywy ówczesnej Dyrekcji, otwarto Izbę Pamięci KWK Andaluzja w Zespole Szkół nr 1.

Wybór ZS1 nie był przypadkowy, wynikał z historii szkoły, której początki związane były z edukacją na potrzeby kopalni Andaluzja. Ekspozycja powstała z wyposażenia schronu bojowego z terenu KWK Andaluzja przekazanego szkole w roku 2010, w skład którego wchodziła m.in. makieta KWK Andaluzja oraz wyposażenie obrony cywilnej. Wystawa została uzupełniona o dary przekazane przez mieszkańców i byłych pracowników kopalni oraz ZS1, w zbiórce zorganizowanej przez współtwórców i opiekunów Izby: Małgorzatę Mzyk-Poradę oraz Tomasza Walaszka. Do Izby przekazano m.in. 5 mundurów górniczych z odznaczeniami (w tym dwa należące do dozoru górniczego), wiele unikatowych zdjęć kopalni oraz szkoły z ostatnich 50 lat, lampy górnicze, szable, kilofki, bardy, kufle z karczm piwnych, przypinki, czaka, kartki żywnościowe itp. Przekazano również liczne publikacje, monografie oraz wycinki prasowe dotyczące "Andy". Wszystkie te eksponaty stworzyły ciekawą wystawę, pokazującą znaczenie Kopalni Andaluzja w środowisku lokalnym. W latach 2014-2021 opiekunowie organizowali w Izbie zajęcia o historii regionu w formie projektu edukacyjnego pt. „Lekcje pamięci”, w których chętnie uczestniczyli uczniowie piekarskich przedszkoli i szkół. 

Zapraszamy na fanpage Izby: https://www.facebook.com/profile.php?id=100087708886874

 


© 2021 ZS-1.EDU.PL. ALL RIGHTS RESERVED
Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.
Deklaracja dostępności // Polityka prywatności i RODO