Izba Pamięci KWK "Andaluzja"

27 maja 2014 roku z inicjatywy ówczesnej Dyrekcji oficjalnie otwarto Izbę Pamięci KWK Andaluzja w Zespole Szkół nr 1.Wybór ZS1 nie był przypadkowy i wynikał z historii szkoły, której początki związane były z edukacją na potrzeby kopalni Andaluzja.

Ekspozycja powstała z wyposażenia schronu bojowego z terenu KWK Andaluzja przekazanego szkole w roku 2010, w skład którego wchodzi m.in. makieta KWK Andaluzja z lat 60, wyposażenie Obrony Cywilnej w postaci masek, kombinezonów, umundurowania itp.  Została ona uzupełniona o dary przekazane przez mieszkańców i byłych pracowników kopalni oraz ZS1, w zbiórce zorganizowanej przez współtwórców i opiekunów Izby mgr Małgorzatę Mzyk-Poradę oraz mgr Tomasza Walaszka.

Do Izby przekazano m.in. 3 mundury górnicze z odznaczeniami, w tym dwa należące do dozoru górniczego, wiele unikatowych zdjęć kopalni oraz szkoły górniczej z ostatnich 50 lat, lampy górnicze, szable, kilofki, bardy, kufle z karczm piwnych, przypinki, czaka, kartki żywnościowe itp.

Przekazano również wiele publikacji i monografii dotyczących Kopalni, a także wycinków prasowych. Wszystkie te eksponaty stworzyły ciekawą wystawę pokazujących znaczenie Kopalni Andaluzja w środowisku lokalnym.

Opiekunowie uzupełnili wystawę, prezentacją multimedialną dotyczącą ponad 100-letniej  historii „Andy” i szkoły, zrobioną przez nauczycieli informatyki ZS1 (Łukasza Ferdyna i Roberta Spendla), oraz nowelą graficzną „Demon Szarlejm zwany” wykonana przez ucznia technikum informatycznego Mateusza Piecucha.

W Izbie przez ostatnie lata opiekunowie organizowali zajęcia o historii regionu w formie projektu edukacyjnego pt „Lekcje pamięci”, w których chętnie uczestniczyli przedszkolaki oraz uczniowie piekarskich szkół podstawowych.