Klasa policyjna

Wczoraj w parku Trzech Bohaterów w Brzozowicach odbyła się uroczystość upamiętniająca zbrodnię hitlerowską dokonaną na trzech mieszkańcach Piekar: Hubercie Hatko, Józefie Hadaś i Teodorze Toma. Obchody rocznicy corocznie organizuje piekarski hufiec ZHP, który nosi imiona Trzech Bohaterów. Podczas wieczornych obchodów, w których uczestniczyli nasi uczniowie, należący do ZHP- Karol Krawczyk i Mateusz Janoszka, swoją pamięć wyrazili również przedstawiciele klasy policyjnej, reprezentując tym samym nasza szkołę.

Co wydarzyło się 72 lata temu w brzozowickim parku? „18 listopada 1941r, niemieccy okupanci na konarach trzech mocnych drzewach, na środku placu, od strony wschodniej, umocowali pętle. Wysmarowano je szarym mydłem. Pod każdym z tych konarów stał mocny stół ze schodkami. Na stołach ustawiono taborety. Z boku za drzewami, przygotowano trzy skromne trumny. Na wprost drzewa stanął silny oddział policji z karabinami gotowymi do strzału. Tak przygotowano miejsce egzekucji. Gestapo doprowadziło mieszkańców i rodziny skazanych, by oglądali śmierć bliskich. Przyprowadzono skazanych. Hatko stanął przez środkowym drzewem, na prawo od niego stał Toma, a na lewo Hadaś. Tłumacz przeczytał tekst oskarżenia: "spiskowanie, zdrada stanu, przygotowania do zbrojnego powstania, włamania do aptek, w celu zdobycia trucizny i próby zgładzenia kierowniczych osobistości, drukowanie nielegalnych i podburzających ulotek". Wyrok: na zarządzenie Reichfuhrera SS - śmierć przez powieszenie z natychmiastowym wykonaniem. Do dzieła przystępują kaci. Zarzucają skazanym pętle na szyję. Nagle okrzyk "Niech żyje Polska!"- woła z całej siły Hatko. Powróz uciszył ich na zawsze. Egzekucja rozpoczęła się o 10:30 i została zakończona o 10:45. Zwłoki wisiały aż do godziny 14:00..” szczegóły można znaleźć na stronie http://www.piekaryslaskie.zhp.pl/18listopad.html

Galeria bieżąca

Brak grafik

O patronie

 

Zbiór przydatnych linków z informacjami o Naszym Patronie

             

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1

ul. M.SKŁODOWSKIEJ-CURIE 49

41-949 PIEKARY ŚLĄSKIE

tel. 32 288 40 13

fax 32 288 31 07

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

https://zs-1.edu.pl

Sekretariaty

email sekretariat uczniowski: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

email sekretariat szkoły:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


 

 

 

SlideBar