Klasa policyjna

Spotkanie z NAVALem w kinie Zacisze. Wyjątkowa konferencja zorganizowana została w dniu dzisiejszym a gościem specjalnym był Naval, który opowiedział o swoich przeżyciach związanych z działalnością w ramach struktur jednostki GROM. Rozmowę z emerytowanym już żołnierzem prowadził Łukasz Żywulski z Miejskiej Biblioteki Publicznej. Sala kina była wypełniona do ostatniego miejsca, w konferencji wzięli udział również uczniowie klas mundurowych z Zespołu Szkół nr 1 w Piekarach Śląskich, przedstawiciele służb mundurowych, Prezydent Piekar Śląskich Sława Umińska-Duraj, radny Łukasz Ściebiorowski oraz mieszkańcy miasta. Na początku wyświetlone zostały materiały filmowe związane z pracą wojskowych, którzy biorą udział w śmiertelnie trudnych misjach. Obrazy te wprowadziły zebranych w nastrój, który sprzyjał opowieściom przedstawianym przez doświadczonego wojskowego. Podczas rozmowy opowiedział o tym, jak trafił do bardzo cenionej i najbardziej wymagającej jednostki wojskowej w kraju. Podzielił się z zebranymi swoimi refleksjami na temat relacji łączących go z osobami, z którymi służył, selekcji w strukturach GROM-u oraz… pisania książek.

W poniedziałek 9.09.2019 r. uczniowie II klasy liceum o profilu policyjnym i celno - prawnym, rozpoczęli obóz szkoleniowo - militarny w Poniku. Podczas obozu brali udział w wielu ciekawych zajęciach, pracowali z mapą, strzelali z karabinka HK, poznawali tajniki samoobrony i surwiwalu. Oprócz zajęć praktycznych uczestniczyli również w zajęciach z dietetykiem, podczas których poznali zasady zdrowego odżywiania się oraz poddali się badaniu składu ciała metodą bioelektrycznej impedancji. Dużą frajdę sprawiły również zajęcia na ściance wspinaczkowej, nad wodą z użyciem pontonów oraz gry zespołowe polegające na pozorowaniu walki (paintball). Uczestniczyli także w zajęciach z ratownictwa wodnego. Oprócz zajęć dydaktycznych był również czas na rozrywkę i relaks w postaci: walki sumo i gladiatorów, grę w piłkarzyki, ogniska z kiełbaską. Atrakcją były również nocne warty. Niestety wszystko ma swój koniec i w dniu jutrzejszym szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej będzie ostatnim punktem obozu.

W dniu  02.04 w naszej szkole odbyło się szkolenie z podstaw strzelectwa, było to wprowadzenie do zajęć na strzelnicy. Na szkoleniu uczniowie dowiedzieli się jakie są rodzaje uzbrojenia oraz ich budowa. Instruktor uczył jak prawidłowo trzymać broń, jaką postawę należy przyjąć i jakie błędy najczęściej popełniają strzelcy. Można było również dotknąć i zobaczyć z bliska repliki broni oraz repliki amunicji. Omówiono również jakie czynniki wpływają na oddanie strzału i co należy zrobić by strzał był celny. Szkolenie to cieszyło się dużym zainteresowaniem klas policyjnych oraz celnych, co świadczy o tym, iż zdecydowana część uczestników chce w przyszłości pracować w służbach mundurowych.

W dniu 13 grudnia uczniowie klasy II P uczestniczyli w patrolu policyjnym, zadaniem uczniów było uświadomienie kierowców o obowiązku włączania świateł mijania w związku z występowaniem niekorzystnych zjawisk na drodze, które są związane z pogarszającą się widocznością w okresie jesienno-zimowym. Dodatkowo uczniowie mieli możliwość skorzystania z miernika prędkości oraz przeprowadzenia kontroli trzeźwości. Podczas wspólnych działań nie brakowało pytań dotyczących zawodu policjanta oraz zadowolenia z tej formy doskonalenia. Podczas tej akcji żaden z kierowców nie został ukarany mandatem karnym a tylko upomnieniem. Pamiętajmy! załączone światła oraz dobrze ustawione zwiększają bezpieczeństwo na drodze.

W dniu  29.10.2018r. kolejna grupa uczniów z klasy policyjnej uczestniczyła w zajęciach zorganizowanych przy współudziale Komendy Miejskiej Policji w Piekarach Slaskich. Zajęcia te są uzupełnieniem edukacji policyjnej czyli przedmiotu realizowanego na lekcjach w szkole. Uczniowie klasy policyjnej podczas wizyty w piekarskiej komendzie zapoznali się z podstawowymi zadaniami i sprzętem specjalisty z zakresu daktyloskopi, spróbowali swych sił w zbieraniu materiału dowodowego w postaci śladów linii papilarnych oraz tworzeniu dokumentacji fotograficznej. Poznali również kulisy pracy policjantów z wydziału ruchu drogowego oraz  podstawowy sprzęt będący na wyposażeniu piekarskiej "drogówki". Zobaczyli również filmy szkoleniowe, dotyczące zagrożeń w ruchu drogowym. Kadeci mogli również zapoznać się z bronią palną, będącą na wyposażeniu policji.Tego typu zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem uczniów, są praktycznym spotkaniem ucznia z codziennymi czynnościami policjanta na służbie, pozwalają poznać specyfikę tego zawodu