Nasze działania

 

40 potencjalnych dawców komórek macierzystych zarejestrowało się w Piekarach Śląskich, podczas dzisiejszego finału akcji “Dnia Dawcy Szpiku”. Impreza odbyła się w Zespole Szkół nr 1.
Akcję  rozpoczęła prelekcja wygłoszona przez p. Beatę Onak , opiekuna Szkolnego Klubu Wolontariusza, ambasadora Fundacji DKMS. Podczas prelekcji można było dowiedzieć się między innymi, w jaki sposób odbywa się przeszczep materiału genetycznego od dawcy do pacjenta. Istnieją dwie metody pozyskania krwiotwórczych komórek macierzystych. Pierwsza z nich to pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej. Metoda ta stosowana jest w 80% przypadków. Zazwyczaj wiąże się ona z jednodniową wizytą w klinice pobrania. Drugą metodą jest pobranie komórek macierzystych z talerza kości biodrowej. Metoda ta wiąże się z 2-3 dniowym pobytem w szpitalu ze względu na konieczność znieczulenia ogólnego.
Niestety w Polsce co godzinę jedna osoba dowiaduje się, że ma białaczkę. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy. Niestety wielu pacjentów wciąż nie znajduje zgodnego genetycznie dawcy, dlatego organizowane są tego typu akcje. Dziś w ZS1 rejestracja dawców odbywała się drogą pałeczkową bez pobierania krwi. Zainteresowani mogą zarejestrować się w bazie dawców nie wychodząc z domu. Wystarczy wejść na stronę DKMS i wypełnić krótką ankietę, a kurierem trafią do nas pałeczki niezbędne do pobrania śliny.
Akcję rejestracji prowadziło 7 przeszkolonych wolontariuszy SKW, którzy pomagali przy rejestracji potencjalnych dawców. Współpraca układała się bardzo dobrze, panowała świetna atmosfera, a zapał i zaangażowanie wolontariuszy udzielał się wszystkim.  Po trzech miesiącach zarejestrowani dzisiaj dawcy otrzymają Kartę Dawcy Szpiku.
Biorąc pod uwagę, że jest to pierwsza akcja przeprowadzona przez Szkolny Klub Wolontariusza w ZS1 uważamy, że 40 potencjalnych dawców to duży sukces.

 


Galeria bieżąca

Brak grafik

O patronie

 

Zbiór przydatnych linków z informacjami o Naszym Patronie

             

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1

ul. M.SKŁODOWSKIEJ-CURIE 49

41-949 PIEKARY ŚLĄSKIE

tel. 32 288 40 13

fax 32 288 31 07

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

https://zs-1.edu.pl

Sekretariaty

email sekretariat uczniowski: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

email sekretariat szkoły:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


 

 

 

SlideBar