5 kwietnia uczniowie klas maturalnych Zespołu Szkół nr 1 w Piekarach Śląskich wraz nauczycielami wzięli udział w trudnej lekcji historii, która odbyła się na terenach byłego obozu Auschwitz-Birkenau. Celem wycieczki było oddanie hołdu ofiarom pomordowanym w niemieckim obozie zagłady i wzbogacenie wiedzy z okresu II wojny światowej. Zetknięcie się z cierpieniem ofiar oraz z bezwzględnością ich oprawców wywołało w maturzystach silne emocje. Nasi uczniowie zaprezentowali postawę godną powagi miejsca, w którym się znajdowali, a każdy z nich opuszczał były obóz w zadumie, mając w pamięci słowa wypisane przy wejściu do jednego z bloków: Ci, którzy nie pamiętają przeszłości, skazani są na jej powtarzanie.